Kalkulator kulturysty

Ocena deficytu siły na podstawie wyciskania na ławce i przysiadów

Czy nasza siła jest duża, czy raczej zbyt mała aby myśleć o postępach w budowie masy mięśniowej? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto za pomocą testu zbadać poziom deficytu siły. Test taki będzie miernikiem tego, czy należy priorytetowo potraktować trening na wzrost siły, czy też nasz poziom naszej siły jest na tyle wysoki, że priorytetem powinien być wzrost masy mięśniowej. Test odnosi się tak naprawdę do efektywności naszego centralnego systemu nerwowego. Niestety nauka w chwili obecnej nie jest w stanie metodami analitycznymi ani pomiarowymi stwierdzić, czy indywidualny potencjał współpracy (każda osoba ma inny) pomiędzy centralnym systemem nerwowym a mięśniami został już w wyniku treningu siłowego uaktywniony w sposób maksymalny dla danej osoby. I czy jest ona na zadawalającym poziomie. Dobrą metodą może być właśnie test deficytu siły. Czym jest deficyt siły? Pojęcie to można zdefiniować jako różnicę między teoretycznym, osobniczym potencjałem mięśni do generowania siły, a ich aktualnymi możliwościami generowania siły.

Test deficytu siły

Aby wykonać test należy sprawdzić swój 1CM (ciężar maksymalny, z którym możemy wykonać 1 pełne technicznie powtórzenie) w przysiadzie ze sztangą oraz w wyciskaniu sztangi leżąc. Istotna jest też znajomość wagi swojego ciała, wzrostu oraz typu budowy ciała. Aby ułatwić ocenę deficytu siły powstał poniższy kalkulator.

Typy budowy ciała

ektomorfik - osoba drobnokoścista, o szczupłej budowie ciała, posiadająca wydłużone kończyny, długą szyję, wąską twarz, stosunkowo niedużą naturalną masę mięśniową, szybką przemianę materii, mało rozłożysty szkielet, owalną głowę ze słabiej rozwiniętą dolną częścią (tzw. ptasia głowa), obwód nadgarstka nie przekracza zwykle 20cm. Osoba o tym typie bodowy ma zazwyczaj dużą wytrzymałość i stosunkowo małą naturalną siłę oraz mały potencjał wzrostu masy mięśniowej i siły. Charakteryzuje się nerwowością, ruchliwością, często duży owłosieniem ciała oraz łysieniem rozpoczynającym się najczęściej w postaci zakoli na czole.

endomorfik - osoba grubokoścista, z dość dużym poziomem tkanki tłuszczowej, masywnym i rozłożystym szkieletem, grubą i krótką szyją, dużą głową, krótkimi kończynami, naturalną masą mięśniową średniej lub dużej wielkości. Osoba o tym typie budowy łatwo rozbudowuje masę mięśniową, ale równocześnie także tkankę tłuszczową. Posiada wolne tempo przemiany materii i ma skłonności do łysienia.

mezomorfik - osoba grubokoścista, z długimi kończynami, szerokimi barkami, wąskimi biodrami (bardzo znaczne zwężenie tułowia w kierunku od barków do miednicy), długą szyją, rozłożystą klatką piersiową, owalną głową (kształt jaja), niskim lub średnim poziomem tkanki tłuszczowej, naturalną dużą masą mięśniową. Osoba o tym typie budowy ma średnie tempo przemiany materii, bardzo szybki przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej oraz małą skłonnością do łysienia (owłosienie na głowie zazwyczaj równe z linią czoła, bez widocznych zakoli).

Kalkulator

Podaj wzrost (w cm):
Podaj wagę (w kg):
Wybierz typ budowy ciała:
Podaj swój 1CM w przysiadzie (kg):
Podaj swój 1CM w wyciskaniu na ławeczce (kg):

Wynik*

Otrzymany wynik podświetli się na pomarańczowo w tabeli:

Wzrost Typ sylwetki Bardzo duży deficyt siły Duży deficyt siły Średni deficyt siły Mały deficyt siły
Niski (poniżej 170cm) Ektomorfik poniżej 2 2-2,49 2,5-2,99 3 i powyżej
Endomorfik poniżej 2,5 2,5-2,99 3-3,49 3,5 i powyżej
Mezomorfik poniżej 3 3-3,49 3,5-3,99 4 i powyżej
Średni (170-183cm) Ektomorfik poniżej 1,8 1,8-2,29 2,3-2,79 2,8 i powyżej
Endomorfik poniżej 2,3 2,3-2,79 2,8-3,29 3,3 i powyżej
Mezomorfik poniżej 2,8 2,8-3,29 3,3-3,79 3,8 i powyżej
Wysoki (powyżej 183cm) Ektomorfik poniżej 1,6 1,6-2,09 2,1-2,59 2,6 i powyżej
Endomorfik poniżej 2,1 2,1-2,59 2,6-3,09 3,1 i powyżej
Mezomorfik poniżej 2,6 2,6-3,09 3,1-3,59 3,6 i powyżej
*Jednostki w tabeli to kg / kg masy ciała

Interpretacja wyników

Im większy deficyt siły mamy, tym bardziej powinniśmy skoncentrować się na treningu na wzrost siły, gdyż to prawdopodobnie deficyt siły odpowiada za braki w postępach w rozbudowie masy mięśniowej. Bez postępu w rozwoju siły nie ma co liczyć na znaczącą poprawę wielkości masy naszych mięśni. Osobom, którym z tabeli wyszedł mały deficyt siły mogą czuć się szczęśliwe i skoncentrować się na treningu na wzrost masy mięśniowej z uwagi na wystarczający, wysoki poziom siły. Oczywiście test stanowi pewne uproszczenie, chociażby z powodu ćwiczeń, które obejmuje. Zdarzyć się mogą przecież osoby, które w leżeniu wyciskają bardzo dużo (duża siła mięśni piersiowych i tricepsów), natomiast nie robią przysiadów i wielkość ciężaru w tym ćwiczeniu może być mała, co sprawi, że test wykaże duży deficyt siły, co jest przecież nieprawdą w stosunku do mięśni piersiowych i tricepsów.


Autor skryptów: Damian Głuchowski
Praca wykonana jako projekt indywidualny na Politechnice Warszawskiej w semestrzem zimowym 2011/2012.
Opiekun: dr inż. Paweł Piotrowski

Źródła: